Niepubliczne przedszkole ekologiczne Ekoludek w Lodzi

Przedszkole z empatią 

EKOLUDEK_Niepubliczne_przedszkole_ekologiczne_Lodz_Motyl.jpg
 
Giraffe.png
 
 

Komunikacja empatyczna

W naszej codziennej pracy, w relacji z dziećmi i rodzicami, działamy w oparciu o komunikację empatyczną (zwaną również Porozumieniem bez Przemocy – NVC). Uczymy szacunku do siebie i innych, uczymy wyrażać swoje potrzeby. Pokazujemy dzieciom jak radzić sobie z uczuciami, zwłaszcza trudnymi oraz jak mogą nawiązywać kontakt z ludźmi wyrażając uczucia słowami a nie krzykiem, agresją czy wycofywaniem się z kontaktu. Zachęcamy do samodzielnego rozwiązywania konfliktów, a gdy pojawia się konieczność, nauczyciele wchodzą w role mediatora a nie sędziego. Unikamy kar i nagród. Jesteśmy przekonani, że jeśli dzieci odmawiają zrobienia czegoś mają do tego powody. Nawiązujemy z nimi dialog aby mogły wyrazić siebie i swoje motywy, a potem podjąć decyzję, w której brane są pod uwagę ich potrzeby, a także potrzeby innych osób.

 
Od 2010 roku prowadzimy comiesięczne warsztaty dla rodziców, podczas których uczymy się jasno i precyzyjnie wyrażać siebie w relacjach z dziećmi, w sposób pozbawiony krytyki, wzbudzania poczucia winy czy zawstydzania. Uczymy się słuchania a tak naprawdę słyszenia naszych bliskich na poziomie ich uczuć, potrzeb i wartości.
 

do pobrania

W czerwcu 2015 roku pojawiła się bajka empatyczna “Lubię być z Tobą” napisana specjalnie dla Ekoludków przez Joannę Berendt i Anetę Ryfczyńską autorki bajek o Zenonie i Bibi.

 
 

 

polub na facebook’u

 
 
Bird_on_ladder.png