Niepubliczne przedszkole ekologiczne Ekoludek w Lodzi

 Ekologia

IMG_5601.JPG
 
Flowers.png
 
 

Mali farmerzy

Gdy szukaliśmy miejsca dla przedszkola zakładaliśmy, że obok niego musi być miejsce na warzywny ogródek. I tak też się stało: od 2010 roku dzieci pod kierunkiem nauczycieli samodzielnie uprawiają warzywa i owoce. Już od marca maluchy wysiewają nasiona do skrzynek na przedszkolnych parapetach, potem przekopują grządki i wysadzają sadzonki, pielą, obserwują jak codziennie ogródek zmienia się, by później zbierać z niego plony. Sezon na prace ogrodowe kończy zbieranie nasion warzyw i kwiatów. Nasz przedszkolny ogródek jest całkowicie ekologiczny, ponieważ nie stosujemy w nim żadnych sztucznych nawozów, za to pokazujemy dzieciom, jak nawozić ziemię kompostem. Często zajęcia dotyczące ekologii przenoszą się do przedszkolnego ogródka, ponieważ wiedza zdobywana w praktyczny sposób jest łatwiej przyswajalna i pozostaje na dłużej. 

Dzieci w naszym przedszkolu aktywnie podejmują się działań ekologicznych. Nie kładziemy nacisku na suchą wiedzę, ale na doświadczanie: urządzamy eko patrole, oszczędzamy prąd i wodę, wymieniamy się zabawkami na Pchlim Targu. Opiekujemy się warzywnikiem i królikami. Zdrowo się odżywiamy.
 

Zagroda z królikami

Obcowanie ze zwierzętami ma bardzo korzystny wpływ na rozwój dzieci – uczy ich odpowiedzialności, empatii, pokazuje, że obowiązki to codzienność, której nie można zaniedbać, dlatego od 2008 roku posiadamy zagrodę z królikami. Te urocze zwierzęta, to nie tylko dodatkowa radość dla dzieci, to także okazja, by nauczyć dzieci dbania o naszych “braci mniejszych”. Dzieci  dokarmiają je marchewką, sałatą i ziarnem, mają za zadanie odwiedzać zwierzęta i dbać, by zawsze miały świeżą wodę i pod dostatkiem pożywienia. 

 
 
Zajac.png
 
 

Dzieci w naszym przedszkolu aktywnie podejmują się działań ekologicznych. Nie kładziemy nacisku na suchą wiedzę, ale na doświadczanie. Co miesiąc każda z grup realizuje dwa tematy z zakresu autorskiego programu ekologicznego: dzieci wykonują samodzielnie różne eko prace, chodzimy na wycieczki i zajęcia w terenie. Urządzamy zbiórkę elektrośmieci lub sprzątamy okolicę w ramach Ekopatrolu, kiedy to wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci zbieramy wszystko co powinno znaleźć się w śmietniku, a nie leżeć w trawie, w lesie czy przy drodze. Dzieci  potrafią segregować śmieci, oszczędzać prąd i wodę. Jako przedszkole byliśmy organizatorem strefy ekoDziecka podczas targów BEECO, włączamy się w wiele ekologicznych ogólnopolskich akcji i razem z innymi ekologicznymi przedszkolami organizujemy wspólne spotkania, uczestniczymy w eko zabawach oraz tworzymy platformę do wymiany doświadczeń.